Spis treści

Rozpoznawanie najlepszych gołębi i opieka nad nimi.

Instrukcja dla ambitnego miłośnika gołębi.

Drodzy przyjaciele gołębi.

Napisałem tę instrukcje na prośbę wielu miłośników gołębi. Znajdziecie tu jasny opis wszystkich pożytecznych aspektów sportu gołębiarskiego.

Moja rodzina już od trzech pokoleń zajmuje się sportem gołębiarskim

Mój ojciec, Ries Schalkwijk, już jako młody chłopiec posiadł wielką wiedzę na temat gołębi pocztowych. W tamtych czasach były już różne opinie na temat oceny topowych gołębi. Obserwowałem i słuchałem dyskusji na ten temat w czasie naszych niedzielnych wizyt w domu mojej babci. Jestem wdzięczny za te lekcje instruktażowe dane mi przez mojego ojca Riesa począwszy od mojego startu w sporcie gołębiarskim aż do jego śmierci 25 czerwca 2009 r.
Ulepszyłem a nawet można powiedzieć udoskonaliłem te instruktażowe lekcje w oparciu o wiedzę uzyskaną od moich przyjaciół a zarazem wybitnych hodowców- Fransa Bungeneersa, Martina van Zona, Rika Rosa oraz jego teścia Jana Ouwerkerka.

Z przyjemnością dzielę się tą wiedzą z wami, abyście mogli działać lepiej i osiągali zamierzone cele.

Każdy cel może być inny: dla jednych jest to zakup najlepszych, czołowych gołębi, a dla innych hodowla lub wyścigi. Tylko wtedy przyjemność jest gwarantowana w tym pięknym sporcie.

Z poważaniem,

Gerard Schalkwijk.


 

 


 

1.Jak rozpoznać topowe gołębie.

W ciągu wszystkich lat mojej przygody ze sportem gołębiarskim spotykałem się z wieloma miłośnikami gołębi zarówno w Holandii jak i poza jej granicami. W związku z moją pracą w firmie Travipharma odbywam wiele podroży. Odwiedzam prominentne gołębniki praktycznie na całym świecie. Wizyty te bardzo pogłębiają moją wiedze. Zawsze jednak jestem zdziwiony wieloma różnicami w sprawdzaniu i ocenie gołębi pocztowych.

Np. fani gołębi z południowej Europy uważają za ważne, że ogon gołębia jest rozpostarty tak bardzo jak tylko to jest możliwe, kiedy właściciel pozwala mu ,,opadać ‘’w dół gdy trzyma go w rękach.

Azjatyccy fani gołębi lubią widzieć że ogon pozostaje mały- jedno pióro. Ogon opadający w dół oznacza silne plecy. Wschodnio-europejscy miłośnicy ciągną dziób przez kilka sekund aby zbadać gołębia. Lubią gdy po uwolnieniu gołąb mocno potrząsa głową.

Niektórzy rozpoznają płeć młodego gołębia w gnieździe (co najmniej 10-cio dniowego) po tyłku. Odkryłem to w holenderskich Antylach. Jeśli mały tyłek wystaje w jednym punkcie- to jest to samczyk. Jeśli tyłek jest bardziej zbity to jest to płeć żeńska. Stary holender nauczył mnie jak poznać płeć po palcach, po ich długości. Jeśli weźmiesz razem trzy przednie palce i będą nierównej długości, to prawie pewne jest , że to samczyk. Niektórzy ludzie myślą, że ma to wielkie znaczenie.

Inaczej jest, gdy mówimy o odkryciu ,wyszukaniu odpowiedniego gołębia lotowego lub rozpłodowego.

Odkryłem, że z tym podejściem jest to łatwe do określenia .

Słyszałem tak dużo rozmów ludzi, którzy mają mało wiedzy o gołębiach, ale uwierzcie mi – można się tego nauczyć. Nie każdy może osiągnąć perfekcję, ponieważ tylko ,,profesor kosz ‘’ z pewnością wyłoni najlepsze gołębie ale i tą drogą, którą tutaj zaprezentuję, można się wiele nauczyć.

Kiedy hodowcy są razem, lubią podziwiać i oceniać swoje gołębie ale kiedy chcą kupić nowy materiał muszą określić z góry, który gołąb jest odpowiedni dla ich hodowlanego gołębnika.

Każdy z nas gołębiarzy patrzy i bada inne cechy, które osobiście chciałby widzieć u swoich pocztowych gołębi.

Niestety, możemy bardzo często zobaczyć wielu hodowców, którzy nie są nawet w stanie rozpoznać swoich gołębi w czasie wystawy lub w czyimś gołębniku. Kierują się oni subiektywną oceną a nie specyficznymi kryteriami. Zawsze to będzie wciąż tylko ocena ponieważ osoba, która miałaby 100% racji jeszcze się nie urodziła.

Jestem wdzięczny mojemu ojcu, który był nie tylko moim wielkim nauczycielem, ale również pierwszym sędzią gołębi pocztowych w Isselstein. Miałem także szczęście poznać wielkich mistrzów sportu gołębiarskiego w osobach Martina Van Zona - wielkiego holenderskiego mistrza, oraz belga Fransa Bungeneersa, którzy nauczyli mnie dużo i podzieli się ze mną swoją wspaniałą wiedzą i doświadczeniem w rozpoznawaniu ,, TOP GOŁĘBI”

W sporcie gołębiarskim, jak i w innych rzeczach w życiu, nie jest łatwo podjąć właściwą decyzję. Jeżeli masz setki ,, najlepszych’’ gołębi w ręku i robisz własną , osobistą ocenę , możesz odkryć , że są bardzo małe różnice między nimi. Dlatego niemożliwe jest podjęcie ,,nieomylnej’’ decyzji. Prawdą jest , że niektóre cechy pochodzą od bardzo dobrych gołębi. Jest to ważne dla sędziego ponieważ może oprzeć swoją decyzje na tych powtarzających się cechach.

 


 

2. Budowa.

Dystanse dzielimy na :

  1. Sprint - do 300km.

  2. Średni dystans –od 300 do 500km.

  3. Jednio-dniowy dystans od 500 do 800 km.

  4. Nocny długi dystans od 800 do 1000 km

  5. Maraton –więcej niż 1000 km.

Żeby osiągnąć te odległości, Top gołębie potrzebują doskonałej budowy i mięśni. Wśród Top gołębi są duże i małe gołębie. Waga i wielkość gołębi może być różna, ale my rozważymy średnią budowę, żeby przedyskutować formy i proporcje. Generalnie, większość Top gołębi ma gruszkowatą budowę z klatką jako podstawa.

Gdzie jest różnica? Kształt i proporcje.

Żeby to ułatwić zaprezentujemy reguły A B C :

A. 1.,,Głebokość’ –mostek gołębia jest wystający, można powiedzieć sterczący, mocno wyczuwalny. Cecha ta występuje u gołębi sprinterskich, jak i średniodystansowych.

B 2. Normalny gruszkowaty kształt. Budowa gołębi na średni dystans i jednodniowe długie dystanse.

Te grubsze mięśnie czuciowe rozszerzają się, można powiedzieć, że łatwiej się powiększają. Ponieważ można poczuć te powiększające się mięśnie obok mostka, mostek jest trochę obniżony.

C 3. Kulisty. Budowa dla gołębi do sprintu, na średni i długi dystans. Ta budowa jest najczęstsza. Czujemy, że gołębie są bardziej okrągłe. Mostek jest równy z mięśniami.

Kości widełek są poniżej końca mostka. Są to dwie kości, których koniuszek czujemy. One muszą być tak blisko siebie jak to możliwe, najlepiej -przyległe do siebie. Powinny być twarde w dotyku i nie dać się łatwo wcisnąć – schować. Wszystkie Top gołębie, które badałem miały dobre kości widełkowe. Tyłek i ogon razem są również częścią budowy. Większość Top gołębi ma płaski tyłek. U większości gołębi na najwyższym poziomie, ogon był płaski (horyzontalny), mały dla oka, jedno piórko ogona czasami lekko skierowane w dół. Wszystkie badane Top gołębie, które spotkałem miały ogony w dół. Wszystkie te cechy i formy ogona mają doskonałą linię aerodynamiczną, jest to tzw.,, aerodynamiczny kształt gołębia’’.

 


 

3.Mięśnie

Teraz bardzo ważna część gołębia pocztowego : mięśnie.

O wszystkich Top gołębiach, które spotkałem mogę uczciwie powiedzieć, że wszystkie miały doskonałą muskulaturę. Wszystkie miały gładkie i żywotne mięśnie. Długość wahała się od średnich do długich a nawet bardzo długich mięśni. Odnosi się to do ich możliwości (zdolności) dystansowych.

Podrozdział

  • gołębie sprinterskie - mają krótkie mięśnie położone blisko mostka.

  • gołębie na średni i jedno-dniowy długi dystans –mają podłużne mięśnie i trochę większą odległość od mostka.

  • gołębie maratońskie –mają bardzo długie gładkie mięśnie z większą odległością od mostka.

Niemaratońskie gołębie mają krótkie mięśnie, ale są także gołębie średnio i jedno-dniowej długości dystansowej z długimi mięśniami. Są one również bardzo dobre w jedno-dniowych dystansach ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio trenowane.

Musimy powiedzieć, że główna różnica pomiędzy krótkimi i długimi mięśniami to :

  • Krótki mięsień zawiera dużo siły szybkościowej.

  • Wydłużony mięsień ma więcej siły wytrzymałościowej.

Fakt: Wszystkie Top gołębie mają wygładzone, aż do bardzo gładkich mięśni niezależnie od odległości jakie mają do pokonania! Ale również, oczywiście dobry stan mięśni jest pokazywany gdy potrząsamy nim trzymając go w ręku. Gołębie maratońskie przejawiają ogromną produkcję energii dzięki ich specjalnym mięśniom. Mięsień z ogromną możliwością gromadzenia energii jest w dotyku gładki i trochę ,, tłusty”. Gołębie lotowane z Barcelony mają takie cechy. Ta produkcja energii jest tylko ważna dla gołębi maratońskich, które muszą ,,wisieć ‘’ w ciągu całego dnia ale taka duża siła i moc może zdarzyć się też gołębiom na dystanse jedno-dniowe. Wyczucie i zbadanie mięśni jest bardzo trudne do nauczenia się i jest niewielu ludzi ,którzy posiadają taki dar.

Najpierw badanie mięśni piersiowych.

W praktyce.

Jeśli chcesz zrobić ćwiczenie lub zbadać mięśnie postępujesz w sposób podany poniżej.

Mięśnie piersiowe:

Weź ptaka w rękę i trzymaj ogonem do góry, plecy gołębia pozostają na twoim brzuchu. Teraz połóż palce wzdłuż mostka ptaka . Wykonujesz boczne tarcie nad ciałem i pchasz mięsnie na zewnątrz. Powtórz ten ruch szereg razy. W ten sposób możesz poczuć mięśnie klatki piersiowej i zbadać je. U nerwowych, trenowanych gołębi wyczujesz je jako trochę zwarte i twarde, potem będziesz musiał powtórzyć ten proces kilka razy. Wpychaj w poprzecznym kierunku. To jest jak pocieranie na wpół napompowanej dętki od roweru.

badanie1

Kiedy zaaprobowałeś mięśnie klatki piersiowej, możesz ocenić długość i elastyczność : pozwól palcom przejść od dołu do góry ( vertical )

W ten sposób możesz poczuć w pewnym momencie pewnego rodzaju napięcie z obserwowanego przeciwnego oporu. Wtedy poczujesz tzw. w pełni napompowaną dętkę od roweru. Im dłużej czujesz ciśnienie, napięcie, opór od dołu do góry, tym mięsień jest dłuższy. Gołębie mają krótkie mięśnie, jeśli czujesz, że mięsień idzie do połowy mostka, lub kończy się wcześniej, tutaj zatrzymuje się przeciwny opór. Te, których długie mięśnie dają długi przeciwny opór, nawet trochę poza mostek, są gołębiami z długimi mięśniami, a więc są gołębiami na długi dystans.

badanie2

Uwaga !!!

Ostrzeżenie – Nie myśl, że długość mostka równa z długością mięśni, to pomyłka. Są gołębie długodystansowe z krótkim mostkiem i długimi mięśniami. I mistrzowie w sprincie, którzy mają długi mostek i krótsze mięśnie niż mostek. Teraz jesteś w stanie zbadać mięśnie i określić bardzo dużą różnicę badanych gołębi.

Następnie ocena długości i elastyczności.


4. Skrzydła i pióra.

Wszystkie najlepsze gołębie, które miałem w rękach, miały delikatne, miękkie pióra. Wprost wyślizgiwały mi się z rąk. Więc jest to również jedno z podobieństw między najlepszymi gołębiami. Delikatne, tłuste pióra. Zawartość tłuszczu na piórach jest nadzwyczaj ważna, aby stworzyć efekt hydrofobiczny. W dodatku jest on również ważny dla ochrony skrzydeł i gładkiego ruchu. Czy wiedziałeś, że tłusta plama na głównym, pierwszym szeregu lotek ( 8-mej, 9-tej lotce) ma funkcję ?

To gwarancja, że tłusty pył jest rozprowadzany na wszystkie pióra podczas latania. Te pióra pozostają w dobrej formie i wolniej się niszczą .

Niektóre cięższe typy ptaków mają tendencje do posiadania grubszego przedramienia niż lżejsze ptaki. Jest to logiczne, ponieważ cięższy gołąb musi unieść więcej wagi. Długość przedramienia musi być krótka. Gołąb, który wykonuje dużo uderzeń skrzydłami z krótkim ramieniem może ,, podnieść się ‘’ łatwo. Pomyśl o zasadzie lewarka/dźwigni. Możesz to sam przetestować przez położenie przedniego i środkowego palca na przedramieniu, żeby to wyjaśnić ( od środka skrzydła ). Czujesz masę \grudkę w ścięgnie. Twój wskazujący i środkowy palec ma być właśnie pomiędzy frontowym ramieniem a górnym \wierzchnim ramieniem. To ma około 4 do 5 cali długości.

Teraz o pierwszych (aktywne skrzydło ) i drugorzędnych piórach, czyli tylnych (pasywne skrzydło). Większość najlepszych gołębi ma wspaniałe wygięcia na czterech ostatnich lotkach. To jest konieczne z prostego powodu. W wilgoć i mgłę lotki stają się słabsze. Jest to utrudnienie w locie. W ten sposób gołąb traci moc ,, zbierania się ‘’. Pomyśl o wiośle jak jest zbudowane i jak zagarnia wodę .

Pomiędzy najlepszymi gołębiami, które mają wąskie lotki w pierwszym rzędzie są również gołębie z szerszymi lotkami. Osobiście lubię widzieć trochę przestrzeni pomiędzy ostatnimi 4 – ema lotkami dla lepszej wentylacji. Gołąb pocztowy musi ,, wiosłować ‘’ w powietrzu i nie potrzebuje ciepłych prądów powietrza do unoszenia się. Tutaj krótkie lotowe pióra lub długie oraz aktywne tylne skrzydło jest potrzebne. Kiedy pióra są długie nie ma szybkości w wiosłujących uderzeniach skrzydła. Szczególnie patrzymy na lotowe pióra gołębi sprinterskich i odstęp 1,5 cm pomiędzy piórem z pierwszego rzędu i pierwszym z drugiego . Jeśli chodzi o gołębie na dłuższy dystans ta różnica jest mniejsza . Jest również mniej ważna. U nich pióra lotowe są silniejsze i bardziej nieprzejrzyste . Zwróć szczególną uwagę na związek pomiędzy długością drugiego rzędu i pierwszego (aktywne lotki) w każdym skrzydle jest równowaga. Sworznie piór z drugiego rzędu są zgięte w kierunku ciała i muszą zachodzić jedno za drugie jak dachówki i tylko wtedy jest to właściwa zamknięta pozycja tych drugorzędnych piór. Na przykład wtedy powietrze nie może uciekać w czasie ruchu skrzydeł w dół podczas lotu. Tworzy się wtedy optymalną nośność. Można przetestować te drugorzędne pióra samemu. Rozciągnij skrzydło i włóż 4 palce pod lotki drugiego rzędu i spróbuj pchać do góry. Pióra powinny być silnie zbite. Palce nie powinny łatwo przejść przez pióra.

A co z uformowaniem skrzydeł ? Dokładnie takie samo jak na przykład wypukły kształt skrzydła samolotu.

book5

Wiatr, który jest naprzeciwko niego będzie podążał swoim torem. Z powodu dłuższego toru, wiatr jest na górnej stronie skrzydła i krótsza droga na niższej stronie skrzydła, wtedy skrzydło dostaje więcej ciśnienia do góry . Mówimy wtedy o aerodynamice.

 


 5.System oddechowy (drogi oddechowe ).

Ta część jest również niezwykle ważna i niezastąpiona. Jeśli wszystkie komponenty opisane powyżej są optymalne ale nie system oddechowy to wtedy gołąb nie funkcjonuje optymalnie. Nie możemy lotować tego gołębia.

Wszystkie najlepsze, badane przeze mnie gołębie miały doskonały system oddechowy . Kolor gardła i języka jest lekko różowy. Otwarcie tchawicy jest głębokie, delikatnie niższe przy końcu języka. To otwarcie jest wąską luką ok . 3 mm i powinno być łatwe do otwierania . Im dłuższy jest dystans lotu tym ważniejszy jest bardzo dobry i cichy system oddychania.

Luka (otwór) podniebienia najlepszego gołębia musi mieć bardzo wąskie otwieranie . Żeby drogi oddechowe pozostawały czynne muszą być czyste i wolne od śluzu. Przy wydechu powietrze idzie z tchawicy przez otwór podniebienia i na zewnątrz przez nozdrza. To jest ważne dlatego , że ta pozycja pasuje razem dobrze i głębokie otwarcie tchawicy ułatwia szybkie wdychanie i wydychanie.

Pamiętaj, że wszystkie najlepsze gołębie mają doskonały system oddychania, ale nie możemy powiedzieć , że wszystkie ze wspaniałym gardłem są najlepszymi gołębiami !!!


 6.Oko 

Dla wielu z nas jest to najlepsza część do badania. Kto nie chciałby popatrzeć na te wszystkie różnorakie kolory oka z grubą strukturą, paskami, kropkami itd. Są hodowcy, którzy nazywają się sędziami oczu i u których oko umieszczane jest na szczycie listy . Sądzą oni, że są w stanie selekcjonować gołębie opierając się tylko na tej jednej rzeczy . Są również tacy, którzy nie są zainteresowani tym i na oko nie zwracają uwagi. W końcu mamy jeszcze jedną grupę tych , którzy chcą patrzeć w oko gołębia ale nie mają pojęcia czego tam szukają. Skoro jest tyle różnic, które zostały zauważone u najlepszych gołębi, to różnice w oczach też powinny być zauważone .

Jednocześnie nie ma jasnych standardów dla oka wysokiej jakości gołębia lotowego czy rozpłodowego. Jest różnica w tęczówce i w pierścieniu odkrywczym oraz orientacyjnym ( 2 ) Możliwe, że orientacja leży za tym pierwszym . To nie jest jeszcze udowodnione do tej pory .

Możemy użyć oka gołębia jako zwierciadło organizmu. Można w nim odczytać stan zdrowia gołębia .Jeśli ptak jest chory to możemy to zobaczyć po kolorze jego oczu. Zwykle kolor ten jest blady. Zewnętrzny czarny pierścień (4 ) wokół tęczówki jest mniej widoczny lub nawet zanika.

Duża źrenica nigdy nie pojawi się u najlepszych gołębi. Najlepiej aby źrenica ( 1) była tak mała jak tylko to możliwe. Tęczówka najlepszych gołębi jest pełna kolorów ( duże uziarnienie ). Jest podobna do grubej farby i jak gdyby tęczówka wystawała ze źrenicy . Wtedy potomkowie takich najlepszych gołębi są bardzo dobrzy w lotach, możemy wysunąć wniosek, że posiadanie bardzo grubej ziarnistej struktury tęczówki jest ważne w hodowli.

Oczywiście, nie zawsze tak jest. Ojciec najlepszego gołębia może mieć zwykłą tęczówkę. Ale spójrz na jego matkę. Bardzo prawdopodobne, że ona ma te same cechy pięknej grubej tęczówki i to ona przekazuje te super cechy swoim młodym.

Możemy wysnuć wniosek, że najlepsze gołębie zawsze mają grubą tęczówkę, małą źrenicę i delikatnie szerszy pierścień badawczy wokół źrenicy. Super hodowlane gołębie mają grubszą tęczówkę, bardziej kolorową i częściej z czarnymi plamkami i kreseczkami w tej tęczówce. Pierścień badawczy jest troszkę szerszy u super lotowych i zwykle antracytowy zamiast żółtego lub szarego.

rozdz6oko

  1. Źrenica .

  2. Pierścień badawczy .

  3. Tęczówka .

  4. Zewnętrzny czarny pierścień


7.Podsumowanie wszystkiego!

Istnieją teorie oczu, skrzydeł, mięśni i teorie gardła, które omówiliśmy. Wszystkie te teorie zawierają prawdy, ale nie mogą być one traktowane pojedynczo, w sposób wyizolowany. Mam na myśli, że nie powinno się skupiać tylko na jednym komponencie.

Wszystkie te dobre części, ze wszystkich przedstawionych teorii złożone w jedną całość tworzą ,, top gołębia ‘’. Kiedy robisz selekcje we własnym gołębniku lub chcesz kupić gołębia na aukcji , to pamiętaj, że gołębie te nie mogą mieć takich cech jak poniżej :

  • suche lub twarde (sztywne ) pióra

  • skrzydła z dużymi przerwami

  • drugorzędne pióra, które możesz łatwo ,, przedziurawić palcami „

  • słabo związane

  • duże otwarcie tchawicy

  • duże źrenice

  • słabe mięsnie

  • słaby tył

  • szeroki ogon

  • a nade wszystko, słabe zdrowie

Niestety, możesz stwierdzić teraz, że duża część twojego stada nie powinna należeć do twojego gołębnika. To twój wybór!


8 . Gołębnik.

Przede wszystkim najlepsze gołębie muszą mieć właściwy gołębnik. Jest to ważne, aby utrzymać gołębie w dobrej formie. Dobry gołębnik musi zawsze spełniać trzy wymagania: żadnych przeciągów, musi być suchy i mieć odpowiednią temperaturę .

Te standardy są zachowane w Europie przez wielu producentów gołębników. Dość światła i powietrza ( żadnych przeciągów !).

Wolę dach wierzchołkowy (szczytowy) ponieważ umożliwia idealny przepływ powietrza i daje możliwości lepszej izolacji i wentylacji.

Preferuję stare ceramiczne dachówki, które nie przylegają zbyt szczelnie. Ściany gołębnika powinny mieć dwie warstwy. Należy unikać sztucznych materiałów, które wytwarzają gazy toksyczne. Bardzo pożądane jest ocieplenie, gdyż z pewnością nie chcemy zbyt dużych zmian temperatury w gołębniku.

Najlepiej ustawić front gołębnika w kierunku południowo- wschodnim, tak aby pierwsze poranne promienie słońca ogrzewały gołębnik. Nie należy umieszczać gołębnika w miejscu wietrznym i należy się upewnić, że wiatr i deszcz nie dostają się do niego.

W czasie budowy gołębnika, należy rozważyć łatwość do zaciemniania. Nie zapomnij, że gołębie lepiej czują się w gołębniku z otwartym frontem, ze względu na lepszy dopływ powietrza. Od kilku lat hodowcy gołębi, którzy mieli otwarte ptaszarnie z przodu gołębnika, mają większe sukcesy niż ci, bez nich. Duża ilość tlenu jest bardzo ważna dla sprawności gołębi.

Na koniec, ostatnia uwaga o gołębniku. Stwórz przyjemny klimat, żebyś sam dobrze się w nim czuł. Jeśli czujesz się w nim komfortowo, twoje gołębie tez będą się tak czuły. Stwórz w nim „ciemne kąty” szczególnie dla młodych gołębi, które uwielbiają się chować i bawić.


9. Karmienie.

Gołębie są zjadaczami ziarna i mają wysoki poziom metabolizmu. Pokarm, który jedzą jest tak naprawdę paliwem, które daje im ciepło i energię. Do tego paliwa potrzebują tlenu, który idzie z płuc do krwi. Gołąb potrzebuje pokarmu, żeby:

  1. Żyć

  2. Reprodukować komórki ciała (proteiny)

  3. Mógł wyprodukować zapał i popęd płciowy.

Krótko mówiąc są to podstawy metabolizmu.

Możemy powiedzieć, że średnio gołąb pocztowy zjada 20 do 35 gram mieszanego ziarna dziennie . Można to porównać do łyżki stołowej ziarna na gołębia rano i wieczorem. Nie można tego pokazać dokładnie ponieważ jeden gołąb jest większy od drugiego. Również pocztowy gołąb je więcej niż nietrenowany gołąb.

Inne przypadki są również, gdy w temperaturze 20 stopni C. w swoim środowisku gołąb pocztowy będzie potrzebował dodatkowego jedzenia aby utrzymać swoją temperaturę ciała na 42 stopnie C . To samo jest aktualne, gdy gołąb musi wykonywać loty lub wychowywać młode. Potrzebuje wtedy więcej protein i tłuszczu.

Niestety, u wielu hodowców za granicą zauważyłem, że jakość a szczególnie stan ziarna w mieszankach jest na bardzo niskim poziomie. Pokarm musi być testowany zanim zostanie podany gołębiom.

Przede wszystkim musi wyglądać dobrze. Nie może być w nim czarnych plam, musi być błyszczący i musi pachnieć świeżo. Jeśli ziarna pachną kwaśno nie można ich podawać gołębiom. Jeśli karma jest wilgotna lub mokra to jest ona źródłem grzybów i bakterii. Gołąb może zachorować.

Oczywiście, nie może być żadnych małych szkodników w ziarnie. Nie można ich zobaczyć gołym okiem ponieważ są mikroskopijnej wielkości. Dlatego rozważnie jest trzymać karmę w małych zamykanych plastikowych ok . 20 litrowych pojemnikach. Jeśli są opróżnione, można je wyczyścić i wysuszyć. W ten sposób żadne robaki nie wejdą do pokarmu. Myszy i szczury nie mogą mieć kontaktu z twoimi gołębiami. Przenoszą zarazki chorobotwórcze na gołębie .

Jest wiele metod karmienia tak jak wiele dróg prowadzi do Rzymu . Ja wypróbowałem z sukcesem dwie metody.

Metoda 1:

Żeby pokazać Ci prostą, łatwą, ale skuteczną i przynoszącą doskonałe rezultaty metodę, zapoznam Cię z Rik – mix. Używam jej szczególnie w czasie okresie gniazdowania. Jest to bogata mieszanka różnorakich protein i wysokotłuszczowych nasion. Poprzez zawartość części jęczmienia jest szczególnie dobra na krótsze dystanse. Wziąłem tę metodę od Rika Rosa, który osiąga sukcesy (zięć Jana Ouwerkerka ) .

Skład Rik – mix:

  • 1\2 część słodkich nasion

  • 1\2 część P 40

  • 1\4 część konopi

  • 2 części mieszanki lot \sport

  • 2 części hodowlanej mieszanki

  • 2 części jęczmienia

Jak używać Rik – mix w czasie sezonu lotowego.

Loty gołębi starych .

Dla każdego powracającego gołębia 1 łyżka stołowa karmy hodowlanej na gołębia do miseczki. Potem tylko jęczmień, tyle ile chcą tego dnia. Tak jest dla gołębi latających na dystanse od sprintu aż do maratonu.

W następne dni, 5 pełnych łyżek stołowych mieszanki Rik –mix ( 100 g ) na 2 gołębie do ich misek na 24 godziny ! Więc karmisz tylko 1 raz dziennie .

  • Sprint, loty aż do 300 km, podaj Rik – mix ale tylko w dzień koszowania, bez jęczmienia. Gołębie muszą zjeść wszystko zanim dostaną nowe jedzenie.

  • Średni dystans (jednodniowy ), loty od 300 do 700 km. Daj Rik – mix, tylko w czasie dwóch dni przed i w dzień koszowania, użyj Rik – mix bez jęczmienia.

  • Na jedno-dniowy dystans i dłuższe dystanse od

700 do 1200 km. Podaj Rik – mix, tylko przez 3 ostatnie dni. Rik – mix bez jęczmienia plus omega-oil –mix z Travipharmy na pokarm, włączając dzień koszowania .

Loty gołębi młodych:

  • Do 300 km, również dostają Rik - mix (patrz - Sprint –stare gołębie ) ale 1 łyżkę stołową do karmnika. Trzymaj młode gołębie krótko na karmie, daj im jeść mniej niż starym gołębiom ponieważ nie będą słuchały, nie będzie dyscypliny.

  • Powyżej 300 km, bez jęczmienia.

Dobrze jest aby zarówno stare jak i młode gołębie, kiedy wrócą do domu po treningu dostały orzeszki ziemne i trochę słodkich nasion. Około 5 orzeszków na gołębia i 1 łyżka stołowa słodkich nasion na gołębia dziennie. Po krótkim okresie czasu gołębie będą wiedzieć o tym rytuale doskonale. To jest zachęta, bodziec, żeby wracały do swojego gołębnika. Dzięki temu systemowi, program dla gołębi, które mają być trenowane pozostaje w opisie. Kiedy gołębie idą na lot po południu to zabieram im jedzenie z gołębnika o 10 godzinie rano .

Metoda 2:

Jeśli wolisz bardziej precyzyjny i bardziej szczegółowy plan, możesz skorzystać z mojego programu żywieniowego przedstawionego poniżej .

Program karmienia do 300 km . ( sprint )

Dzień 1

Dzień 2

 

Dzień 3

 

Dzień 4

 

Dzień 5

 

Dzień 6

Dzień 7

 

Powrót z lotu .

1 łyżka stołowa karmy hodowlanej. Potem jęczmień tyle ile chcą.

 

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa karmy dla młodych gołębi na gołębia

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa karmy dla młodych gołębi na gołębia

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa karmy dla młodych gołębi na gołębia

Rano

-1łyżka stołowa karmy dla młodych na gołębia Wieczór – 1 łyżka stołowa na gołębia karmy lotowej.

 

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa na gołębia karmy lotowej

(dzień koszowania)

Rano – 1 łyżka stołowa karmy lotowej na gołębia plus szczypta drobnych nasion.

Program karmienia od 300 do 700 km.

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

Dzień 6

Dzień 7

Powrót z lotu. 1 łyżka stołowa na gołębia karmy wzrostowej. Potem jęczmień ile chcą .

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa karmy dla młodych gołębi na gołębia

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa karmy dla młodych gołębi na gołębia

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa karmy dla młodych gołębi na gołębia

Tak jak w dniu pierwszym plus omega-oil-mix na karmę

Rano i wieczorem 1 łyżka stołowa na gołębia karmy lotowej plus szczypta drobnych nasion wymieszane z Omega oil- mix .

Transport na lot .

 

Poza sezonem lotowym:

Okres pierzeniowy:

  • 100 % mieszanki pierzeniowej . Sprawdzać wagę gołębia i nie pozwalać na przytycie. Karmić dwa razy dziennie.

Po wypierzeniu w okresie spoczynkowym:

  • karmić karmą składającej się z 50 % mieszanki hodowlanej plus 50% jęczmienia . Karmić raz dziennie .

Okres lęgowy:

  • Jeśli młode wylegują się podawać tylko Rik – mix bez jęczmienia (100 % ) Bądź szczodry z karmą! W czasie parowania i chowu daj mieszankę hodowlaną .

Karmienie partnera gołębi w czasie wdowieństwa, w czasie sezonu lotowego:

  • Wdowy i wdowce, którzy zostają w domu, żeby czekać na swoich partnerów: sprawdzać ich wagę i podawać mieszankę Rik – mix z jęczmieniem


10. Sprawność i forma.

  1. Gołębie mające dobrą sprawność mają piękne różowe ciało na piersi z odsłoniętą nieopierzoną skórą , co jest spowodowane przez dobry obieg krwi w mięśniach.

  2. Gołąb w szczytowej formie może wcześniej wskoczyć do ,, formy „”. Możemy to zaobserwować z wyglądu tzw. ,, Plamy formy „”. Mięśnie drżą w dłoni.

  3. Gołębie hodowlane ( rozpłodowe ) często mają tłuszcz pod skórą. Skóra wygląda na trochę tłustszą i żółtą.

  4. Niebieskie zabarwienie skóry świadczy o złej cyrkulacji krwi. Widzimy, że gołąb nie jest w formie. Dlatego usiłujemy uzyskać kombinację różowego ciała z początkami kropek, plamek i drżące mięśnie !

  1. Różowe ciało

  2. Plamy formy

  3. Tłuste ciało

  4. Niebieskie ciało


11. Przedstawienie Travipharmy 

Dzięki naszemu długoletniemu doświadczeniu ( ponad 30 letniemu ) Travipharma może wciąż rozwijać się i kontynuować produkcje wysokiej jakości produktów. Travipharma była pierwszą firmą w dziedzinie produkcji produktów dla gołębi, która otrzymała prestiżowy GMP – status jakości .

Jesteśmy najlepsi w opiece medycznej nad waszymi gołębiami .

Nasze produkty są opracowywane przez najlepszych fachowców ( weterynarzy , farmaceutów, laborantów , którzy pracują żeby osiągnąć nasz cel ; Zdrowie twoich gołębi ‘’

Dla każdej żyjącej istoty, zdrowie jest najważniejsze .

Dobry start jest podstawą dla najlepszych osiągnięć. Kto dąży do najlepszych rezultatów jest w stanie zrobić wszystko aby pozwolić temu dobremu startowi zacząć się w czasie rozpłodowym lub lotowym. Nasz slogan „Zdrowie - jedyna droga do sukcesu!” nie jest pusty. To może się zdarzyć przy doskonałym zdrowiu. Gołębie w najwyższej formie przyniosą ci sukces , sławę i zaszczyty. Dlatego trzeba im pomagać z powodu zagrożeń , którym muszą stawić czoła .Dla nas opieka medyczna nie oznacza przeceniania leczenia gołębi lekarstwami. To jest błąd popełniany przez wielu hodowców gołębi. Gołębie nie zostają mistrzami dzięki lekarstwom. To jest mit !!!

Kosz w którym zostają w sezonie przez wiele dni w sezonie jest dużym zagrożeniem. To źródło infekcji ( delikatnie mówiąc ) spowodowało wiele szkód dla licznych miłośników gołębi z powodu tego, ze

  1. Po powrocie do domu ewentualne infekcje nie były wyleczone.

  2. Trawienie nie było sprzyjające.

W tym rozdziale omówię tylko najważniejsze choroby i ich leczenie. Po wizycie u weterynarza, możecie zawsze dostać leki z naszego asortymentu. Ale niestety, nie każdy kraj ma weterynarzy od gołębi. Dlatego dzięki moim weterynarzom i doświadczeniu , spróbowałem dać proste wyjaśnienie wielu chorób gołębi oraz przedstawić ich leczenie.


12.Choroby i leki.

Salmonelloza, bakterie E-Coli i bakteryjne zapalenie jelit.

Do leczenia salmonellozy, bakterii E-Coli i innych bakteryjnych zapaleń w jelitach:

Para-mix1: 10 gram na 1l wody pitnej przez 6 dni.

Para-mix saszetki: 10 gram na 2l wody pitnej przez 6 dni.

Para-tabletki : 2 razy dziennie przez 3-5 dni.

Infekcje dróg oddechowych- mykoplazmoza, ornitoza i rzężenie kataralne.

Do leczenia mykoplazmozy i „ spuchniętych głów” ( wygląda to tak, jakby gołębie miały spuchnięte głowy) z powodu infekcji górnych dróg oddechowych.

Myco- Orni-mix: 10 gram na 2l wody pitnej przez 7 dni.

Orni- Tricho-mix: 1 tabelka w dniu koszowania i następna w dniu powrotu do domu. Leczniczo: 2 razy dziennie 1 tabletka na gołębia, przez 3-5 dni.

S.A.S. ( krople do nosa ) –usuwanie śluzu. Przed i po leczeniu lekami. Mogą być również stosowane zapobiegawczo przed lotem: 1 kropla do każdego nozdrza co 2 tygodnie ( produkt naturalny ).

Infekcje dróg oddechowych- ornitoza, mykoplazmoza i rzężenie kataralne.

Do leczenia ornitozy, mykoplazmozy ( chlamydii ) nadmiaru śluzu i rzężenia kataralnego, spowodowanych infekcjami górnych dróg oddechowych: tzw. „ jednego zimnego oka „ :

Orni-mix: 10 gram na 1l wody pitnej.

Orni-Tricho-mix: 10 gram na 1l wody pitnej.

Orni-Tricho-mix, saszetki: 10 gram na 2l wody pitnej.

Orni-Tricho-tab: 1 tabletka przez 3-5 dni.

Eye Conditioner: w dniu koszowania, 1 kropla do oka, a także w przypadku podrażnień oczu i infekcji ( produkt naturalny ).

Trichomanoza, Hexamitiasis.

Do leczenia infekcji wywołanych pierwotniakami jak np. trichomonady.

5% Kuur+ : Rozpuścić 5 gram w 2l wody pitnej. W poważnych przypadkach rozpuścić 5 gram w 1l wody pitnej. Zapobiegawczo przez 3 dni. Powtarzać co 3 tygodnie.

10% Tricho Cure+ : Rozpuścić 5 gram w 2l wody pitnej lub dodać do 1 kg karmy. Zapobiegawczo przez 3 dni. Powtarzać co 3 tygodnie.

15% Tricho-tab: 1 tabletka rano w dzień koszowania i /lub po powrocie przez 3-5 dni.

Kokcydioza, bakteryjne zapalenie układu trawiennego.

Do leczenia infekcji pierwotniakami takimi jak trichomonady i kokcydia. Dla poprawy trawienia.

ACG1: Rozpuścić 10 gram w 2l wody pitnej. Zapobiegawczo przez 3 dni. Powtarzać co 3 tygodnie.

Cocci-Tricho-mix saszetki: 1 saszetka na 2 l wody pitnej lub 1 saszetka na 1kg karmy. Zapobiegawczo przez 3 dni. Leczniczo przez 6 dni.

Cocci- Tricho- mix: 1 tabletka dziennie przez 3-5 dni. Rada: 1 tabletka w dzień koszowania.

Robaki, obleńce i włosienie.

Do leczenia i zapobiegania wielu infekcjom pasożytniczych takich jak: robaki, obleńce i włosienie:

Luis-Worm (LW Parasites krople na szyję) : 1 kropla na szyję na gołą skórę. Przy pierwszym użyciu powtórzyć po 4 tygodniach dla uzyskania lepszego efektu.

Worm-mix vl: 6ml na 2l wody pitnej, przez 3 dni. Nie podawać w tym czasie innej wody.

Worm-mix-tab: 1 tabletka na gołębia, powtórzyć po 14 dniach.

 


13.Zwalczanie i zapobieganie chorobom za pomocą naturalnych produktów.

Bio 1 – Kompleks oczyszczający ( eliksir 100 ml)

Wspomaga procesy przemiany materii. Ma dobroczynny wpływ na obieg krwi i tlenu w organizmie. Wspiera pierzenie starego puchu, zapobiega łuszczycy skóry i poprawia jej ukrwienie. Pierś gołębia staje się jasno różowa.

DAWKOWANIE:

1 łyżeczka (3 ml) na 1 litr wody pitnej lub 2 krople na gołębia zmieszane z karmą. Stosować codziennie.

Produkt naturalny , zawiera: liść pokrzywy, mniszka lekarskiego, ziele fiołka trójbarwnego, jasnotę białą, ziele nawłoci i kolcorośl lekarski.

Bio 2- Kompleks oddechowy (eliksir 100 ml)

Utrzymuje drogi oddechowe w zdrowiu i reguluje procesy oddychania. Działa skutecznie do dezynfekcji gardła i przy chronicznym i ostrym zapaleniu gardła.

DAWKOWANIE:

Gołębie: 1 łyżeczka (3 ml) na 1 litr wody pitnej lub 2 krople na gołębia zmieszane z karmą. Stosować przez 3 dni.

Zawiera: ziele bluszczyku, ziele miodunki plamistej, ziele tymianku, liście kozieradki pospolitej.

Bio 3- Kompleks najwyższej formy (eliksir 100ml)

Stosowany w sytuacjach stresowych. Optymalizuje kondycję, dba o muskulaturę, stymuluje popęd płciowy. Wzmacnia siły życiowe i wyczynowość.

DAWKOWANIE:

Gołębie: 1 łyżeczka (3 ml) na 1 litr wody pitnej lub 2 krople na gołębia zmieszane z karmą. Stosować przez 3 dni.

Zawiera: korzeń arcydzięgla, ziele bławatka, korzeń goryczki, nasienie kozieradki.

Bio 4 – Dia kompleks (eliksir 100 ml)

Działa korzystnie na florę jelitową, szczególnie w okresie lęgowym. Poprawia naturalne funkcje żołądka i jelit.

DAWKOWANIE:

Gołębie: 1 łyżeczka (3 ml) na 1 litr wody pitnej lub 2 krople na gołębia zmieszane z karmą. Stosować przez 3 dni.

Zawiera: korzeń arcydzięgla, korzeń goryczki, ziele bławatka, nasienie kozieradki, ziele pięciornika gęsiego, korę dębu, liście babki lancetowatej, kłącza pięciornika.

Forte- Vita (500/1000)

Forte-Vita jest doskonałym produktem do utrzymania gołębi w zdrowiu i doskonałej kondycji. Produkt ten zawiera minerały, mikroelementy i zioła przetworzone w kwasy organiczne.

ZASTOSOWANIE:

W celu wzmocnienia organizmu, oczyszczenia krwi i poprawy wytrzymałości. Do stymulacji przemiany materii, właściwego pierzenia i uzyskania równowagi kwasowo-zasadowej mięśni. Zalecany szczególnie po leczeniu lekami przeciwko chorobom jelit i dla nabycia odporności.

DAWKOWANIE:

Gołębie: 5 ml nam 1l wody pitnej. Dla młodych gołębi, stosować codziennie przez pierwszych 14 dni. Potem przez 3 dni w tygodniu (można również codziennie).

NASZA RADA:

  • Można stosować Forte- Vita jako produkt pielęgnacyjny. Do kąpieli wodnej: 10 ml Forte-Vita na 5l wody. Rezultat: błyszczące , silne pióra.

  • Podawać Forte-Vita przez 14 kolejnych dni odstawionym młodym gołębiom, żeby uniknąć zachorowań. Wymieszać Forte-Vita w ostatnich 3 dniach z Lugolem Plus, żeby uniknąć zakażenia grzybami i trichomonozą.

Lugol Plus (200ml)

Silny produkt dla gołębi i ptaków ozdobnych.

WSKAZANIA:

Optymalizuje odporność, kondycję, procesy przemiany materii, a tym samym sprawność i wyczynowość. Poprawia ukrwienie skóry. Po zastosowaniu tego preparatu nosy są kredowe i białe, oczy błyszczące, a gardło zdrowe i czyste. Zwalcza rzęsistkowicę i grzyby.

DAWKOWANIE:

Gołębie: w czasie lotów; 20 kropli na 1l wody pitnej ( można codziennie ale nie w dniu koszowania). W okresie pierzenia , rozpłodowym i w zimie; 15 kropel na 1l pitnej wody.

Zawiera: jodek potasu, jod, żelazo i inne minerały pierwiastki śladowe.

Provibac (500ml)

Provibac (pre-biotica) jest unikalnym naturalnym produktem kwasowym z dużą zawartością minerałów, kwasów organicznych, owocowych oligosacharyd i kompleksu witamin.

ZASTOSOWANIE:

Wzmacnia i odbudowuje florę bakteryjną jelit, w przypadku wszystkich problemów jelitowych. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

DAWKOWANIE:

10ml / 1 łyżka stołowa na 2 l wody pitnej przez 3 dni w tygodniu. W razie potrzeby, podawać przez 10 dni i zaleca się podwoić dawkę. Dla młodych ptaków, codziennie przez 3 tygodnie.

NASZA RADA:

  • Podawać Provibac po zmianie sposobu karmienia.

  • Podawać Provibac po kuracji antybiotykowej.

Travernatura (500/1000ml)

Travernatura jest biologicznym kwasem owocowym.

ZASTOSOWANIE:

Wzmacnia naturalną odporność organizmu, zapewnia różowe zabarwienie mięsni piersiowych, uwalnia krtań od śluzu, poprawia kondycję, przemianę materii i wytrzymałość.

DAWKOWANIE:

Gołębie; 5ml na 1l wody pitnej. Młodym gołębiom odstawionym podawać przez kolejne 14 dni. Potem przez 3 dni w tygodniu (można podawać codziennie).

NASZA RADA:

  • Można stosować Travernatura do pielęgnacji gołębi. Do kąpieli wodnej ; 10ml Travernatura na 5l wody. Rezultat; błyszczące silne pióra.

  • Podawać Travernatura przez 14 kolejnych dni odstawionym młodym gołębiom aby uniknąć problemów.

Zawiera różnorodne rodzaje kwasów owocowych, ważne minerały i pierwiastki śladowe, takie jak potas, wapń fosfor, chlor, sód, magnez, żelazo, siarka, fluor i krzem.

CONDITIE-MIX (250 GRAM)

Conditie- mix jest preparatem rozpuszczalnym w wodzie. Jest zrównoważonym połączeniem multi -witamin, amino-kwasów, minerałów i pierwiastków śladowych.

ZASTOSOWANIE:

Poprawia kondycję po pierzeniu, w stresie i stanach napięcia. Wspomaga procesy regeneracyjne po chorobie oraz stresie fizycznym, zapobiega odwodnieniu i reguluje gospodarkę wodną. Wpływa korzystnie na płodność i kondycję płciową oraz dobry rozwój młodych gołębi.

DAWKOWANIE:

Gołębie: 10 gram na 2 l wody pitnej lub 1 kg karmy, dwa razy w tygodniu.

Knoflook+ui (eliksir 250/500ml)

Żadnych brudnych nosów dzięki czystym sokom!

Knoflook+ui jest wysoko skoncentrowanym eliksirem ze świeżego soku czosnkowego i cebulowego. Te dwa naturalne soki są niezbędne do prawidłowego rozwoju i zdrowia.

ZASTOSOWANIE:

Wpływa korzystnie na krążenie i ciśnienie krwi, poprawia trawienie oraz naturalną odporność, wspiera pierzenie. Działa w sposób aktywny i zapobiega szybkiemu męczeniu się.

DAWKOWANIE:

Gołębie: 2 ml na 1l wody pitnej lub 1 kropla na każdego ptaka do wymieszania z karmą. Można stosować codziennie.

Omega Olie-Mix met schapenvet (500 ml)

Jedyne w swoim rodzaju, unikalne źródło energii zawierające właściwe proporcje naturalnych czystych kwasów tłuszczowych Omega 3-6-9 w połączeniu z tłuszczem owczym.

WSKAZANIA:

  • Wyzwala natychmiastową dodatkową energię,

  • Podnosi zdolności orientacyjne (= szybszy powrót do domu),

  • Stymuluje płodność,

  • Wzmacnia mięśnie i ścięgna,

  • Nadaje blask upierzeniu,

  • Zapewnia lepszy rozwój młodym gołębiom,

  • Wzmacnia wytrzymałość.

STOSOWANIE:

Może być podawany każdemu gołębiowi codziennie.

DAWKOWANIE:

Gołębie; 10 ml na 1kg karmy ( uwaga… nie może być zbyt wilgotna)

  • W okresie lęgowym zaraz na początku parowania,

  • W sezonie lotowym przez ostatnie 3 dni przed koszowaniem.

Omega-Olie –Mix z czystym tłuszczem owczym zawiera naturalne oleje takie jak: olej z łososia, z kiełków kukurydzy i olej słonecznikowy oraz witaminy B+E+C kwasy tłuszczowe Omega 3-6-9. ŻADNYCH CHEMICZNYCH PRZECIWUTLENIACZY. 100% PRODUKT NATURALNY !

Setrachol (1000 ml)

Unikalny tonik do regeneracji wątroby po lotach.

WSKAZANIA:

  • W przypadku problemów z nerkami i trawieniem.

  • Przy otłuszczeniu wątroby.

  • Po stosowaniu leków.

  • Przy złej przemianie materii i braku apetytu.

  • Przy problemach z pierzeniem.

  • Przy pojawieniu się problemów z rozmnażaniem.

ZALECENIA:

  • W okresie lęgowym, dla młodych 7-10 dniowych w gnieździe, codziennie.

  • W okresie pierzenia, 2 razy w tygodniu.

  • W czasie sezonu lotowego, 2 razy w tygodniu.

  • W wypadku zaburzeń czynności wątroby i leczenia antybiotykami, przez 5 dni.

DAWKOWANIE:

10 ml na 1l wody pitnej lub 500 gram karmy.

Skład: Metionina, Cholina, Sorbitol, Biotyna (Wit. H.),Witamina B kompleks.

Healthy Menthol Spray ( 100 ml )

Unikalny produkt do poprawy powietrza w gołębniku.

WSKAZANIA:

  • Przy problemach z oddychaniem i zapobiegawczo.

  • Przy stresie cieplnym.

STOSOWANIE: przez cały rok.

DAWKOWANIE: DOBRZE WSTRZĄSNĄĆ PRZED UŻYCIEM.!

Rozpylać w gołębniku z gołębiami w środku, 2 do 4 razy dziennie. Nie należy rozpylać w oczy. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w ciemnym miejscu w temperaturze 1-25 stopni C. Produkt przeznaczony jest dla zwierząt domowych, nie hodowanych w celach konsumpcyjnych. Skład: eukaliptus, mięta pieprzowa, metanol i emulgatory.

Eye-Conditioner eye drops (30ml)

Eye-Conditioner (krople do oczu) jest naturalnym produktem pielęgnacyjnym i może być stosowany w większości chorób oczu. Zalecany przy następujących objawach: zablokowane kanaliki łzowe, spuchnięte i mokre oczy, zainfekowana trzecia powieka, podrażnione oczy. Czarny kolor wskazuje, że oko jest w formie, jeśli kropla wypływa z oka natychmiast po zastosowaniu.

DAWKOWANIE:

2 krople do każdego oka w miarę możliwości 3 razy dziennie . Przed koszowaniem i po powrocie do domu: 1 kropla do każdego oka.

Zawiera koncentraty różnych ziół i roślin leczniczych.

S.A.S. NOSE DROPS ( KROPLE DO NOSA ) ( 10 ML)

Zbyt dużo śluzu w kanalikach nosowych i kanalikach łzowych może wpłynąć negatywnie na zdolności orientacyjne i lotowe osiągnięcia gołębia. Jest również powodem tak zwanych „SPUCHNIĘTYCH GŁÓW”.

OBJAWY:

  • Zmierzwione głowy ( piórka sterczą dookoła uszu, stad nazwa „ spuchnięte głowy”).

  • Sine lub mocno czerwone gardła i duże ilości śluzu.

  • Szczelina podniebienia jest zamknięta lub całkowicie otwarta.

  • Ciężki oddech i czasami mokre oczy.

  • Brak chęci do trenowania.

ZASTOSOWANIE:

SUPER-ANTI-SLIJM ( krople do nosa ) zawiera kombinację olejków eterycznych i minerałów i jest produktem pielęgnacyjnym, który ma pozytywne oddziaływanie na układ oddechowy i zwalczanie wielu chorób tego układu a także rzęsistkowicy i grzybów.

DAWKOWANIE:

1-2 krople do każdego otworu nosowego. Trzymać mocno głowę gołębia, żeby uniknąć potrząsania, aż do momentu, gdy oczy zaczną łzawić. SUPER-ANTI-SLIJM zaczyna działać po kilku sekundach. Jeśli oczy nie są wilgotne, to oznacza, że drogi łzowe są zablokowane i należy powtórzyć „operację”. Można używać SUPER-ANTI-SLIJM 1 dzień przed koszowaniem. Dla lepszych rezultatów, kiedy gołąb ma mikoplazmozę, można użyć SUPER-ANTI-SLIJM w połączeniu z kuracją antybiotykową np. z Myco-Orni-mix lub Orni-Tricho-mix.

Krok 1. Umieść głowę gołębia miedzy palcami!

Krok 2. Wpuść 2 krople do każdego nozdrza.

Krok 3. Trzymaj głowę aby uniknąć potrząsania. Czekaj 20 sekund i gołąb może wrócić do gołębnika.

Krok 4. Kontrola.


14. Wybrane programy zdrowotne Travipharmy.

Program dla młodych i starych gołębi w sezonie lotowym.

 

Dzień 1

Dzień powrotu

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

Dzień 6

Dzień 7

Tydzień 1

Vlieg-goud

elektrolity

Cocci-Tricho-mix

Cocci-Trich-mix

Cocci-Tricho-mix

Forte-Vita/Travernatura

Provibac

Forte-Vita/Travernatura/

Provibac

+SAS

Dzień koszowania,

Dawać tylko świeżą wodę

Tydzień 2

Vlieg-goud

 

Cocci-Tricho-mix

Conditie-mix

 

Forte-Vita/Travernatura

Provibac

Forte-Vita/Travernatura/

Provibac

Dzień koszowania,

Dawać tylko świeżą wodę

Tydzień 3

Vlieg-goud

 

Cocci-Tricho-mix

Orni- Tricho-mix

Orni-Tricho-mix

Forte-Vita/Travernatura

Provibac

Forte-Vita/Travernatura/

Provibac

+SAS

Dzień koszowania,

Dawać tylko świeżą wodę

Tydzień 4

Vlieg-goud

 

Cocci-Tricho-mix

Conditie-mix

 

Forte-Vita/Travernatura

Provibac

Forte-Vita/Travernatura/

Provibac

Dzień koszowania,

Dawać tylko świeżą wodę

Tydzień 5 – zacząć od tygodnia 1

Okres pierzenia i okres zimy

 

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

Dzień 6

Dzień 7

W czasie całego okresu

Forte-Vita

Forte-Vita

Forte-Vita

Knoflook+ui

Bio1+Bio3

Bio1+Bio3

Conditie -mix

System rozpłodowy

Miesiąc przed okresem rozpłodowym –Para-mix przez 10 dni zapobiegawczo przeciw E-Coli i paratyfusowi.

Bezpośrednio przed parowaniem aż do pierwszego jajka ( plus przez ostatnie 18 dni karmienia młodych przez rodziców ) codziennie podawać Omega-Oil-mix do karmy.

Przy 5-cio dniowych jajkach przez 5 dni podawać Tricho-cure. Przy odstawieniu młodych przez kolejne 14 dni podawać Forte- Vita lub Provibac.

 

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

Dzień 6

Dzień 7

Tydzień 1 początek parowania*

Forte-Vita (woda) +

Omega-Oil-mix(karma)

Forte-Vita (woda) +

Omega-Oil-mix(karma)

Bio1+Bio3

(woda)

+

Omega-Oil-mix(karma)

Bio1+Bio3

(woda)

+

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol

(woda)

+

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol

(woda)

+

Omega-Oil-mix(karma)

Conditie-mix(woda)+

Omega-Oil-mix(karma)

Tydzień 2

Forte-Vita (woda)

+Omega-Oil-mix(karma)

Omega-Oil-mix(karma)

Dzień pierwszego jajka!

Czysta woda

Czysta woda

Czysta woda

Czysta woda

Czysta woda

Tydzień 3

Tricho cure

Tricho cure

Tricho cure

Tricho cure

Tricho cure

Setrachol

(woda)

 

Setrachol

(woda)

 

Tydzień 4

Forte-Vita (woda)

Forte-Vita (woda)

Bio1+Bio3(woda)

 

Bio1+Bio3(woda)

 

Setrachol

(woda)

 

Setrachol

(woda)

 

Conditie-mix(woda)

Tydzień 5

Czysta woda

Czysta woda

Travernatura

(woda)

Pierwszy wylęg młodych

Travernatura

(woda)

Travernatura

(woda)

Travernatura

(woda)

Travernatura

(woda)

Tydzień 6

Travernatura

(woda)

Travernatura

(woda)

Travernatura

(woda)

Travernatura

(woda)

Czysta woda

Setrachol

(woda)

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol

(woda)

Omega-Oil-mix(karma)

Tydzień 7-8

Setrachol

(woda) +

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol

(woda) +

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol(woda)

+

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol(woda)+

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol

(woda) +

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol

(woda) +

Omega-Oil-mix(karma)

Setrachol

(woda) +

Omega-Oil-mix(karma)

Tydzień 9

Rozpocząć odstawianie młodych

(Spójrz do góry)

Spójrz do góry

Spójrz do góry

Spójrz do góry

Spójrz do góry

Spójrz do góry

Spójrz

do góry


15. Wskazówki i złote sugestie.

  1. Naucz się obserwować swoje gołębie. Naucz się wszystkich aspektów zachowania gołębi w czasie różnych sezonów.

  2. Twoją pierwszą obserwacją będzie wcześnie rano obserwacja nocnych odchodów wdowców. Muszą być małe jak kulki do gry i połączone w małe grupki. Również wygniecenia w gnieździe są dobrą oznaką.

  3. Doprowadzenie gołębi do formy oznacza zapewnienie im podstawowego zdrowia i kondycji hormonalnej. Metabolizm i kondycja gołębia na wysokim poziomie może być sprawdzona na podstawie takich symptomów jak: zwarte, gładkie pióra(również koło uszu), suche, kredowe, białe woskówki; czyste, błyszczące oczy; różowe gardło; bardzo mała i głęboka tchawica z cichym oddychaniem; tłuste plamy na 8-ej i 9-ej lotce wskazujące na doskonałą formę wewnętrznych gruczołów; piękny różowy kolor piersi z gładką nieupierzoną skóra. Dalej, w dotyku uczucie twardego ciała gołębia trzymanego w ręku, niezbyt duży ciężar i elastyczne mięśnie, które poruszają się , gdy trzymasz go w ręku chwilę dłużej. Ranne odchody wdowców postaci okrągłych kulek w grupie. Żadnych sesji treningowych wokół gołębnika, w szczególności dla gniazdujących gołębi i wdów. Wdowcy muszą odlatywać daleko.

  1. Kiedy twoje gołębie miały wspaniały lot, zapytaj się jak to się stało. Tak samo pomyśl kiedy im się nie uda w czasie dobrej pogody. Jeśli masz dosyć informacji, żeby odkryć przyczyny twojego sukcesu lub niepowodzenia, zostaniesz mistrzem.

  2. Jeśli bierzesz udział w lotach na długie dystanse, wstań wcześnie, aby trenować swoje gołębie tuż po wschodzie słońca. Trenuj je także późnymi wieczorami. Jeśli są to gołębie do sprintu, możesz trenować o szóstej lub siódmej rano i wieczorem.

  3. Graj z wiarą i zaufaniem wdowcem zanim zrzuci swoją pierwsza lotkę. Nie czekaj aż ją zrzuci.

Od zrzucenia 4-tej lotki nie wkładaj gołębi na lot, bo nie zdobędą żadnej ważnej nagrody.

  1. Gołębie gniazdowe latają tylko krótkie treningowe rundy. Zmuś je do trenowania co najmniej jedną godzinę z flagą wokół gołębnika. Czas treningu należy stopniowo zwiększać. Kiedy wdowce nie są zainteresowane wchodzeniem do gołębnika po godzinie treningu, możesz go wydłużyć, najlepiej wieczorem. Jeśli nie są dość głodne możesz zmniejszyć porcje.

  2. Jak tylko gołębie skończą jedzenie i picie wieczorem, zaciemnij całkowicie gołębnik. Nadeszła pora całkowitego spokoju. Ładowanie lotowej energii i powrót do sił następuje w nocy.

  3. Gołąb, który jest spokojny w czasie koszowania jest wilgotny i zimny w dotyku z przekonaniem może być umieszczony na liście gołębi typowanych. Nie martw się o gołębie, które wymiotują w czasie trans[portu na punkt wkładań.

  4. Motywuj swoje wdowy przez odseparowanie ich na 24 godziny przed wkładaniem od samców i gniazda. Włóż samice na lot bez pokazywania im ich samców i gniazd. Będziesz zaskoczony ich wynikiem.

  1. Wdowiec, który stracił motywacje może ja odzyskać jeśli uda ci się wprowadzić mu do gniazda 10-dniowego młódka. W ten sposób możesz uzyskać doskonałe rezultaty pod koniec sezonu lotowego.

  2. Żeby utrzymać pióra i zatrzymać pierzenie należy postępować w następujący sposób : zaciemniać gołębnik młodych, kiedy na zewnątrz zaczyna się zmierzchać, około godziny 18.00. Zaciemnianie od 18.00 do 8.00 rano jest wystarczające. Opiekuj się swoimi młodymi gołębiami na godzinę przed zaciemnieniem i następnego dnia rano pozwól im przywyknąć do światła co najmniej pół godziny zanim wyjdą na zewnątrz. Na zewnątrz jest jasno od 4.30 aż do 21.00

  3. Nigdy nie zmuszaj gołębi do treningu czy lotu, jeśli nie są w nastroju. Zwróć na nie uwagę. Jeśli są chore to siedzą pokurczone jak piłki i nie mają apetytu. Może również być tak, że mają upodobanie do gołębnika i większe przywiązanie do miski gniazdowej.

  4. Jeśli gołąb nie jest chory ale ma problemy z wymiana piór, doskonały jest dzień postu a po nim kilka dni oczyszczania krwi za pomocą ziołowego ekstraktu Bio nr 1 z Travipharmy. Jest to zdumiewający bodziec przy pierzeniu.

  5. Szczególnie w lotach maratońskich samice lepiej latają od 10 –dniowych jajek lub od 4-, 5-dniowych młodych. Szczególniem pierwszy lęg daje dodatkowy bodziec. Samce są lepsze do lotów z dużymi młodymi bez jajek w gnieździe.

  1. Słuchaj rad tylko godnego zaufania wygrywającego hodowcy. Chwilowi prorocy mają sukcesy tylko w czasie martwego sezonu gołębiarskiego i nie są w stanie dać ci dobrych rad.

  2. Jeśli pióra są trochę uszkodzone lub załamane możesz je umieścić nad parą z czajnika. Wkrótce się wyprostują.

  3. Trenuj swoje młode i stare gołębie tylko w dobrych warunkach pogodowych w czasie sezonu lotowego raz w środku tygodnia aby stymulować rytm i orientację. Krótki dystans, około 20 kilometrów jest wystarczający.

  4. Są tacy hodowcy, którzy mają tak silny kontakt z gołębiami, że używają telepatii. Myślą intensywnie o swoich gołębiach, kiedy one startują do ważnego lotu. Każą im wracać szybko do swojego właściciela, kiedy zamykają oczy i koncentrują się na gołębiach. Spróbuj potrenować to z maksimum 3 gołębiami na dystans co najmniej 500 kilometrów. Będziesz zaskoczony.

  1. Spróbuj być jak najbliżej natury w czasie opieki nad gołębiami. Zbyt dużo leków nie uczyni je mistrzami. Wybieraj leki tylko z firm ze znakiem GMP, najlepiej z Travipharmy. Travipharma ma produkty zarówno na wzmocnienia naturalnej odporności jak i do uzyskiwania doskonałych wyników. Jeśli potrzebujesz antybiotyku do natychmiastowego działania, możesz również użyć naszych wspaniałych produktów Travipharmy.


16. Rodowód gołębi Schalkwijk.

W 1985 roku przyszedł czas aby rozważyć zajęcie się sportem gołębiarskim bardziej poważnie. Ries i Gerard oddali swoje serca gołębiom z linii Meulemans. W latach 80- tych były one najpopularniejszymi gołębiami na świecie. Kupowali od Karla z najlepszych gołębi, m.in. młode po gołębiach ,, Kadet „”, ,, Burgeske’’, ,, Prins ‘’, ShonDonkere ‘’, itd. . .

W 1988 r . wygrali gołębiem Nl – 84 – 240, później zwanym Golden Wonder, samochód !!! .

Ten mistrz wygrał w swoim życiu 21 nagród na długim dystansie na 21 wkładań, w tym wylata 3-ą nagrodę w locie Narodowym z St. Vincent . Ries i Gerard nabyli tego gołębia z gołębnika Teus’a Versloota w wieku 1-go roku .

W 1990 roku , pojechali do rodziny Johana i Harrie van Boxmeer, którzy w tym czasie mieli niesamowite wyniki w skali całej Holandii. Szukali gołębi do krzyżówki. Kupili kilka młodych gołębi z super par rozpłodowych ze starej linii Jana Zoontjensa. Z tych gołębi wyhodowali super gołębia o nazwie ,, Mr. Conimex ‘’ ( zwany również ,, MrConi ‘’). I te gołębie bardzo dobrze krzyżowały z gołębiami Meulemans od rodziny Avonds.

W 1999 zakupiono młode z letniego lęgu na długie dystanse od Ruud Korrela, zięcia Bena Kooimana . Pomiędzy tymi 10 młodymi był jeden super gołąb lotowy . Został dumą gołębnika na długie dystanse. Wylatał m.in. 9 i 27 miejsce z lotów Narodowych z St. Vincent , nazwany „Maxime ‘’ od imienia córki Gerarda i Katiuski .

,,Maxim’’ trzy razy zdobył tytuł ,,Ace pigeon champion ‘’

W 2000 roku do gołębnika przybłąkał się młody belgijski gołąb od Eddy Janssensa z Zaandhowen (bardzo dobry hodowca).

Eddy to najlepszy przyjaciel znanego na całym świecie Dirka Van Dyck’a. Gołębie od tych dwóch dżentelmenów bardzo szybko trafiły do Lopik . Te gołębie spowodowały eksplozje wyników w gołębniku ojca i syna Schalkwijk.

W 2002 roku Gerard miał mocne wejście w sezon lotowy. Z lotu Narodowego z St. Vincent (nocny lot długodystansowy ) wygrał 9 nagrodę przeciwko 7377 gołębiom. Osiągnął to nie jeden raz, w locie Narodowym z St. Vincent jego gołębie plasowały się m.in. na 27 , 153 ,393 ,484 ,795 , 869 miejscu przeciwko 6212 gołębiom ( z 14 zakoszowanych zdobył 8 nagród) z lotu Bergerac przeciwko 9354 gołębiom jego gołębie zajmowały 53 , 79, 246, 307, 507, 748, 759, itd. Miejsce ( 14 koszowanych, 10 nagród). Gerard został 10 Narodowym Holenderskim Mistrzem na całonocnym długim dystansie. Dzięki gołębiom od Pana Toon Schippers i pana Rob’a Van Moorslelaar. Tylko niewielu może się pochwalić takimi sukcesami i to w trzy lata od rozpoczęcia specjalizacji na tym dystansie .

W 2005 jednym z najlepszych rezultatów było osiągniecie z lotu z Pont St. Max 1 , 2 , 3 miejsca przeciwko 4880 ptakom oraz 4, 5, 6 ,przeciwko 16888 gołębiom w klasyfikacji NPO (semi .Nat) Doskonałe osiągnięcie nawet po stracie czasu z 3 gołębiami .

W 20060roku zostały zakupione bardzo cenne gołębie od AP Overwater-Strijen, żeby wzmocnić linię Jana Aardena. Ten typ gołębia może robić wszystko!! Te gołębie mogą być doskonałe zarówno w lotach jednodniowych jak i na lotach z nocowaniem .

W 2007 roku zdobywano pierwsze konkursy oraz wywalczono tytuł 1 Keizer Champion (Cesarski Mistrz ).

W 20080 i 2009 Ries nie mógł spędzać dużo czasu z gołębiami z powodu swojej choroby. Gerard zdobył 1 miejsce w Nat.Bergerac, sek. 3, 8 miejsce z gołębiem „Rappe Ries” wśród 13000 ptaków. 25 czerwca 2009 roku Ries zmarł. Końcem 2009 roku Gerard złożył wizytę w gołębniku u Rika Ross z Lekkerkerk (specjalisty od lotów maratońskich) i zakupił wspaniały materiał rozpłodowy. Teściem Rika Rossa jest znany na całym świecie super mistrz Jan Ouwerkerk, od którego zakupił w 2011 roku super gołębie na jednodniowy długi dystans.

W 2011 roku odwiedził belgijskiego mistrza długich dystansów, Fransa Bungeneersa. Frans to wybitny specjalista w lotach z Barcelony, osiągający w tych lotach ponad przeciętne wyniki. W 2009 roku wywalczył on 1 i 2 miejsce w prow. Barcelona, 2 i 4 Nat. Barcelona z 13620 gołębi, 5 i 9 Internat. Barcelona z 27627 gołębi. W 2005 z gołębiem Qeen Tonny wygrał 1 narodowy Konkurs z Barcelony z 12988 gołębi. Frans jest dwukrotnym zwycięzcą w klasyfikacji” Złote Skrzydło Barcelony”

To był również super rok dla Gerarda, który osiągnął:

Club Championship,

  • 1-szy Cesarski Mistrz,

  • 1-szy Mistrz nominowany ZLU,

  • 2-gi Mistrz nie nominowany ZLU,

  • 2-gi Mistrz całonocnego długiego dystansu nie nominowany,

  • 3-ci Mistrz całonocnego długiego dystansu nominowany,

  • 3-ci Cesarski Mistrz całonocnego długiego dystansu,

  • 5-y gołąb całonocnego długiego dystansu.

Fond Club Utrecht:

  • 8-y Super Cesarz nie nominowany ZLU,

  • 10-y Super Cesarz nominowany,

  • 12-y Mistrz nocny nominowany.

(ZLU- loty maratonowe)

(under the teletext) ----W 2011 roku teletext pokazujący 8-e miejsce Grandprix Orange 27 czerwca 2011r.

Gerard Schalkwijk osiągnął 8-me miejsce w Grandprix Orange sector 3 z gołębiem „Rappe Riess”!

W czasie lata 2011 Gerard odwiedził prominentnych holenderskich hodowców gołębi. Gerard również udziela rad na temat zdrowia gołębi.

Czołowe gołębie na jednodniowy dystans zostały zakupione u:

  • profesjonalisty Marcela Sangers w Eefde,

  • Combination Vredeveld Leemhuis w Coevorden,

  • Hodowcy maratończyków Jana Poldera w Middelharnis,

  • Gołębiarskiego Guru Martina Van Zon w Berkenwoude.

DSCN7497

Jesteśmy oficjalnym przedstawicielem hodowli
Jan Polder w Polsce

harm200

Jesteśmy oficjalnym przedstawicielem hodowli
Harm  Vredeveld

travi300

Jesteśmy  oficjalnym partnerem firmy
Travipharma na terenie Polski

gererdsch

Posiadamy w sprzedaży gołębie z hodowli
Gerard Schalkwijk's

Martin van Zon

Posiadamy w sprzedaży gołębie z hodowli
Martin Van Zon

Początek strony stat4u